Kabina prysznicowa - stomatolog Nowa Ruda - gąsienica gumowa - tłumacz przysięgły włoskiego Wrocław - Artur Synowiec - modne zardzewiałe dekoracje Potrawy faszerowane - Przepisy, Gotowanie Oczami Kobiet

Potrawy faszerowane

Faszerowanie to czynność polegająca na nadziewaniu - przyrządzoną masą - wnętrz różnych mięs, warzyw, owoców i jajek... Przygotowanie nadziewanych potraw nie jest trudne ale czasochłonne. Oto kilka przepisów.

  • Papryka lub pomidor nadziewany

    Składniki:
    - Kilka dużych pomidorów lub kilka dużych strąków papryki,
    - 500 g mielonej wieprzowiny,
    - 2 cebule,
    - czerstwa bułka,
    - 1/4 szklanki wody,
    - jajko,
    - olej do smażenia,
    - 3/4 szklanki śmietany,
    - 2 łyżki soku pomidorowego,
    - pieprz, sol zioła wg uznania.

    Zmielone mięso wyrobić z drobno pokrojoną cebulą, jajkiem, namoczoną i odciśniętą bułką. Doprawić do smaku solą, pieprzem i ziołami. Z pomidorów i papryk odciąć wierzchy,
    wydrążyć miąższ i pestki. Posolić je w środku, posypać pieprzem, nadziać farszem, oprószyć ziołami, obsmażyć na oleju ze wszystkich stron, włożyć do brytfanny, polać śmietaną wymieszaną z sokiem pomidorowym, zapiec. Podawać z ryżem i surówkami.

    Wszystkim czytelnikom 30 minut życzę smacznego Ewa Bierda.

  • Faszerowane warzywa

     

    Farsz to masa umieszczana wewnątrz niektórych potraw , przyrządzany jest zwykle z mielonego mięsa, moczonej bułki, jaj, grzybów do którego dodajemy tłuszcz i przyprawy.
    Gołąbki gospodarza
    Główka kapusty białej lub włoskiej
    - 20 dkg szynki wędzonej
    - 10 dkg bułki czerstwej
    - 20 dkg pieczarek
    - 2 jajka
    - 250 ml śmietany
    - tłuszcz
    - mleko
    - natka pietruszki
    - sól, pieprz i gałka muszkatułowa do smaku

    Kapustę oczyścić z uszkodzonych liści, wyciąć głąb, opłukać, zalać dużą ilością wrzącej wody, obgotować aż zmiękną liście. Bułkę namoczyć w mleku, odcisnąć i zemleć. Pieczarki oczyścić, opłukać, drobno pokrajać, usmażyć, wymieszać z bułką, pokrajaną w paseczki szynką, posiekaną natką pietruszki, żółtkami i ubitą pianą z białek. Całość doprawić. Na przygotowanych liściach kapusty ułożyć nadzienie , założyć brzegi do środka, zawinąć w rulon, ułożyć w naczyniu wyłożonym liśćmi kapusty. Zalać doprawioną śmietaną i dusić na małym ogniu po przykryciem.

  • Kurczak z nadzieniem

    Kurczak nie musi być nudny i smutny, bo kurczak może być nieźle nadziany... Można go nadziać praktycznie wszystkim.

    Składniki:
    -1,5kg kurczaka,
    - 1/2 kostki masła,
    - 150g pieczarek,

    Nadzienie:
    - 150g szynki,
    - 100g słoniny,
    - 2 jajka,
    - 3 łyżki śmietany,
    - łyżka tartej bułki,
    - łyżka siekanej natki pietruszki, pieprz , sol do smaku.

    Słoninę i szynkę przepuścić przez maszynkę, wymieszać ze śmietaną. Dodać jaja, tartą bułkę, drobno posiekane pieczarki, natkę, sól i pieprz, wymieszać, nadziać kurczaka i zaszyć. Kurczaka ułożyć w brytfannie, obłożyć pieczarkami z masłem i piec w gorącym piekarniku ok. 90 minut. Od czasu do czasu polewać masłem. Podawać z ugotowanymi ziemniakami i zieloną sałatą ze śmietaną.

    Wszystkim czytelnikom 30 minut życzę smacznego Ewa Bierda, zdobywczyni II miejsca w konkursie czytelników "Złota Taca 2003"

  • Zrazy po staropolsku

    Składniki:
    - 400g polędwicy wieprzowej,
    - 100g tłuszczu,

    Nadzienie:
    - 2 cebule,
    - 1 jajko,
    - 250g wątroby wieprzowej,
    - 2 łyżki margaryny,
    - pieprz, sól do smaku.

    Mięso wyporcjować, rozbić na płaty. Sporządzić nadzienie: wątrobę z cebulą drobno  posiekać, przysmażyć na tłuszczu, dodać jajko, sol i pieprz. Przygotowany farsz nakładać na rozbite płaty polędwicy, uformować w kształcie pieroga, usmażyć na tłuszczu. Podawać w sosie pomidorowym lub pieczarkowym z ziemniakami lub kaszą.

    Wszystkim czytelnikom 30 minut życzę smacznego Ewa Bierda.