Kabina prysznicowa - stomatolog Nowa Ruda - gąsienica gumowa - tłumacz przysięgły włoskiego Wrocław - Artur Synowiec - modne zardzewiałe dekoracje Polskie ryby - Przepisy, Gotowanie Oczami Kobiet

Polskie ryby

Ryby to produkty o wysokiej wartości odżywczej. Zawierają bardzo dużo witamin i składników
mineralnych, a mięso o delikatnej strukturze jest kruche, co decyduje o większej jego strawności.
Podaję przepisy na najbardziej popularne ryby naszych wód.

  • Karp po staropolsku

    . - 2 kg żywego karpia - 4 duże cebule - 25 dag masła - mąka - jajka, tarta bułka - masło 1/2 i oliwa 1/2 do smażenia - 1 łyżka przypraw zmiażdżonych / liść laurowy, czarny pieprz, ziele angielskie, kilka ziaren kolendry / - sól Oczyszczonego karpia kroimy w dzwonka. Cebulę kroimy w cienkie krążki. Poporcjowane ryby naciera my przygotowanymi przyprawami i solą, układamy w kamiennym garnku na przemian z krążkami cebuli pozostawiając przykryty garnek w chłodzie do następnego dnia. Na godzinę przed podaniem każdy kawałek ryby obsypujemy mąką, panierujemy w roztrzepanych jajkach i tartej bułce, smażymy na dobrze rozgrzanym tłuszczu, rumieniąc z obu stron. Na pozostałym ze smażenia ryby tłuszczu rumienimy wcześniej wypłukane i dokładnie odsączone krążki cebuli, którymi ryba była przełożona. Na każdą porcję kładziemy kawałek masła oraz smażoną cebulę.

  • Karp w sosie kaparowym

    - 1,5 kg karpia - 1 - 2 głowy karpia - 2 szklanki octu winnego - 2 cebule - 5 - 6 ziaren ziela angielskiego i pieprzu - 3 - 4 goździki - 2 - 3 łyżki kaparów - 2 łyżki zielonych wydrylowanych oliwek - włoszczyzna - kawałek świeżego imbiru - 1/2 szklanki białego wytrawnego wina - pól łyżeczki cukru - sól, pieprz, cytryna - łyżka masła Z głów, włoszczyzny, cebuli, korzeni gotujemy esencjonalny wywar, przecedzamy, odparowujemy tak, aby zostało 1 1/2 szklanki. Sprawionego karpia układamy w płaskim rondlu, zalewamy gorącym octem i zostawiamy na kilka minut. Gdy lekko przestygnie, wyjmujemy z octu, kroimy na dzwonka, układamy w rondlu, zalewamy przecedzonym wywarem i winem, dodajemy skórkę suchego żytniego chleba i gotujemy na małym ogniu ok. 15 minut. Miękką rybę delikatnie wyjmujemy, sos doprawiamy solą, pieprzem, cukrem, mieszamy, przecieramy przez sito. Wlewamy do rondla, podgrzewamy, dodajemy kapary, drobno posiekany imbir, pokrojone w paseczki oliwki. Podgrzewamy na małym ogniu. Cytrynę obieramy ze skórki, kroimy w cienkie plasterki, usuwamy pestki. Plasterki cytryny i kawałki ryby wkładamy do rondla z sosem, podgrzewamy na maleńkim ogniu kilka minut. Podajemy z ziemniakami lub bułeczką.  
     
     

  • Karp w winie

    - 1 kg karpia - 100 ml czerwonego wytrawnego wina - 25 dkg śliwek węgierek, - 3 -4 dkg mąki - oliwa - cynamon, goździki, imbir - sól, cukier, sok z cytryny do smaku Karpia oczyszczonego i wypatroszonego umyć, przekrajać wzdłuż na połówki usuwając kości kręgosłupa, pokrajać ukośnie na porcje, posypać przyprawami i mąką, zrumienić z obu stron. Śliwki umyć, wypestkować, włożyć do miksera, wlać wino, dodać przyprawy, włączyć mikser na 30 sekund. Całość doprawić do smaku , zalać karpia i zapiec.

  • Karp z kaszą i grzybami

    1 kg karpia - 6 - 8 dkg kaszy gryczanej - 5 dkg suszonych grzybów - 8 dkg cebuli - 2 żółtka - 200 ml śmietany - 2 dkg tłuszczu do kaszy - tłuszcz do kaszy i cebuli - sól, pieprz do smaku Karpia przygotować jak poprzednio. Kaszę opłukać, zalać wrzącą wodą osoloną z dodatkiem tłuszczu. Naczynie z kaszą wstawić do większego naczynia z gorącą wodą, przykryć i ugotować na parze. Grzyby umyć, namoczyć, ugotować i pokrajać w paseczki. Cebulę obrać, opłukać, drobno pokrajać, usmażyć, wymieszać z ugotowaną kaszą, grzybami i żółtkami oraz obraną z ości i pokrojoną pozostała rybą, doprawić. Następnie napełnić dzwonka ryby, polać tłuszczem i upiec. Po koniec pieczenia polać doprawioną śmietaną.

  • Leszcz w pomidorach

    Składniki:
    - 1,5 - 2 kg leszcza,
    - 8 - 10 pomidorów,
    - 2 cebule,
    - łyżka masła,
    - cukier i sól

    Leszcza oskrobać, wypatroszyć, umyć dokładnie i podzielić na dzwonka. Pomidory umyć, pokroić w plasterki. Cebule obrać i pokroić w talarki. W wysmarowanym tłuszczem rondlu układać na przemian rybę, pomidory i cebulę, skropić wodą, oprószyć solą z dodatkiem szczypty cukru. Dusić na wolnym ogniu, w przykrytym rondlu około 30 minut. Podawać z białym pieczywem posmarowanym masłem.

    Wszystkim Czytelnikom 30 minut życzę smacznego Ewa Bierda

  • Pstrąg w kminku

    Składniki:
    - 4 małe pstrągi,
    - 4 gałązki pietruszki,
    - 4 plastry cebuli,
    - sok z jednej cytryny,
    - 4 łyżki oleju,
    - łyżeczka soli,
    - pól łyżeczki pieprzu,
    - odrobina cukru,
    - ćwierć łyżeczki kminku

    Przygotować marynatę z soku z cytryny wymieszanego z olejem, solą, pieprzem, szczyptą cukru i kminku. Umyte, wysuszone i wypatroszone ryby włożyć na dwie godziny do marynaty. Kilkakrotnie obrócić Po wyjęciu z zalewy ułożyć na tacce, a do środka każdej ryby włożyć gałązkę pietruszki i plaster cebuli. Piec na grillu, pamiętać o obróceniu, do zarumienienia. Pstrągi można przyrządzać również w marynatach słodkich na przykład miodowej, obłożonej płatkami migdałów.

    Wszystkim Czytelnikom 30 minut życzę smacznego Ewa Bierda

  • Tatar z łososia

     

    - 50 dag filetów z łososia

    - 2 białe cebule

    - 1 pęczek koperku

    - 1/2 szklanki oleju z pestek winogron

    - 2 łyżki kaparów

    - sok z 1 cytryny

    - sól i pieprz do smaku

  • Śledzie w sosie miodowym

    Śledzie w sosie miodowym - 500g solonych śledzi - 3 szklanki mleka - sos - duża cebula, - pół szklanki oliwy - sok i otarta skórka z pól cytryny - 4 łyżki miodu - po ćwierć łyżeczki mielonych: ziela angielskiego, cynamonu, goździków, kardamonu i pieprzu - kawałek twardego piernika - sól Śledzie dokładnie myjemy, zalewamy mlekiem, moczymy 24 godziny. Na małym ogniu pod przykryciem zagotowujemy miód z korzeniami. Obraną cebulę wrzucamy na 1-2 minuty na wrzątek, odcedzamy, przelewamy zimną wodą, osączamy, kroimy w drobniutka kostkę, skrapiamy sokiem z cytryny, posypujemy otartą skórką i szczyptą soli. Ususzony kawałek piernika ścieramy na tarce, mieszamy z oliwą, cebulą i przestudzonym miodem. Wymoczone śledzie obieramy ze skóry, usuwamy kręgosłup i ości, myjemy, osuszamy, kroimy na mniejsze kawałki, układamy na półmisku, polewamy przygotowanym sosem. Półmisek przykrywamy folią i wstawiamy na noc do lodówki. Przed podaniem dekorujemy gałązkami zielonej pietruszki. Wszystkim czytelnikom 30 minut smacznego życzy Ewa Bierda. Przepisy również www.restauracja-darzbor.pl

    źródło: 30minut

  • Śledź bożonarodzeniowy w sosie chrzanowym

    Śledź w naszej kuchni wpisał się na stałe do naszych jadłospisów, spotykamy go zarówno na najwykwintniejszych przyjęciach, jak i podczas wieczerzy wigilijnej.

    Śledź bożonarodzeniowy w sosie chrzanowym

    - 8 filetów śledziowych solonych - 2 cm chrzanu - 300 g śmietanki kremowej - 1 łyżeczka- mieszanki przypraw świątecznych na które składają sie ziele angielskie, całe goździki, anyż oraz ziarna czarnego pieprzu - 1 łyżka musztardy - 1 łyżka brązowego cukru - 2 jaja ugotowane na twardo - 5 ogórków konserwowych - sok z połowy cytryny - koperek szczypiorek Śledzie umyć pod bieżącą zimną wodą, osuszyć papierowym ręcznikiem i pokroić w cienkie plastry. Na tarce zetrzeć chrzan i na parę minut pozostawić w soku cytrynowym. Wymieszać mieszankę przypraw świątecznych z cukrem i musztardą. Obrać jaja, drobno posiekać razem z odsączonymi ogórkami konserwowymi. Koperek i szczypiorek umyć, otrząsnąć z wody, drobno posiekać ewentualnie pokroić w krążki. Jaja i cząstki ogórków dodać do przyrządzonej uprzednio masy. Tak uzyskany dressing to marynata, do której należy włożyć filety śledziowe na 12 godzin. Przed podaniem na stół przechowywać w chłodnym miejscu i podawać z ubitą śmietanką.

  • Śledź smażony w cieście

    Śledź smażony w cieście - 70 dag śledzi - ciasto - 2 jajka 1/2 szklanki oleju - 5-6 łyżek śmietany - 10-15 dag mąki - sól do smaku Śledzie oczyścić, sprawić, opłukać, dokładnie odcisnąć z wody, odfiletować, osolić. Przygotować ciasto: żółtka rozetrzeć z 1-2 łyżkami oleju, śmietaną, połową ilości mąki, lekko osolić. Ciasto powinno być bardziej gęste niż na naleśniki. Zanurzyć w cieście śledzie i smażyć na rozgrzanym tłuszczu z dwóch stron na jasnozłoty kolor. Dosmażyć na brzegu płyty.